петак, 11. децембар 2009.

Швендимен обуставио истраге о муслиманским злочинима и Тузланској колони као и муслиманско-хрватским злочинима у Брадини

Датум: 10.12.2009.

Дневне новине 


ПИШЕ: Славко Јовичић Славуј

БAЊA ЛУКA - Руководилац Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ Американац Дејвид Швендимен је у петак, посљедњег радног дана, обуставио истраге у "предмету Бешлагић и други", који су осумњичени за ратни злочин у Тузли 15. маја 1992. године над припадницима ЈНA.
Швендимену мандат за ову функцију истиче у понедјељак, 14. децембра.

Тужилаштво БиХ је саопштило да је Швендимен обуставио и истраге у предмету против Вахида Aлагића, Фаика Шпаге и Зије Ланџе. Они су били осумњичени за почињене ратне злочине над Србима у селу Брадина у Коњицу у мају 1992. године.

Швендимен сматра да је истрага у овим предметима проведена у складу са законом и да прикупљени докази не поткрепљују оптужбе против иједног именованог осумњиченог за ратне злочине, саопштило је Тужилаштво БиХ.

- Када је ријеч о особама које су означене као осумњичени, не постоје докази који испуњавају стандарде довољне да би их се могло оптужити за злочин - наводи се у саопштењу Тужилаштва БиХ.

Наведено је да је Швендимен у четвртак дао сагласност на одлуку Колегијума тужилаца Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ да се истрага у "предмету Бешлагић и други" обустави. Селим Бешлагић је био ратни градоначелник Тузле.

МУП РС затражиће од ВСТС-а да преиспита одлуке Тужилаштва БиХ и да предмете "Тузланска колона" и "логор Брадина" додијели другом тужиоцу, те да се обнови истрага у ова два случаја.

У МУП-у РС изненађени су овом одлуком Тужилаштва БиХ, наводећи да ће као подносиоци службених извјештаја и кривичних пријава, МУП РС искористити сва правна средства.

Одлука Тужилаштва БиХ најбоља је потврда да је Тужилаштво БиХ политичка, а не правосудна институција, и како се дневнополитички манипулише истрагама на штету Срба.
То је још један доказ да је крајње вријеме да се редефинише статус и Суда и Тужилаштва БиХ и да странци у улогама судија и тужилаца у БиХ немају више шта да траже. Напомињем да сам на неколико сједница парламента тражио да страни тужиоци и судије напусте правосудне институције БиХ.

Швендимен и овом одлуком показао да су све примједбе на његову непрофесионалност и пристрасност у потпуности на мјесту. Јер, Швендимен поступа по узору на високе представнике који су на крају мандата доносили одлуке уперене против РС и Срба.
Очитоје да он на одласку из БиХ жели да се додвори Бошњацима и онима који су их по задатку послали у БиХ. Јасно је да су стране судије и тужиоци у БиХ дошли по задатку, али је очигледно да не могу да остану јер не могу да помогну правосудном систему БиХ.

Такође, сасвим је јасно да се ради о Швендименовој освети због отказивања гостопримства страним судијама и тужиоцима у БиХ.
Други разлог такве одлуке је покушај да се због тих наводних истрага странци оставе у БиХ. Aли то није никаква политичка трагедија, јер БиХ иначе не истражује злочине који су почињени овдје и не третира их једнако.

Тужилаштва и судови у БиХ се кад-тад морају преузети у своје руке и сви злочини се морају истражити. Чекајући да то ураде страни тужиоци и судије, нећемо ништа постићи.
Не треба то схватити као трагедију него као политички притисак и ситно калкулисање. Да је хтио, Швендимен је то до сада све могао да истражи. Но, није му то на ум падало.

Дакле, ријеч је о невјероватној и скандалозној одлуци, јер је Швендимен обуставио истраге у два стравична злочина над српским народом и то неколико дана пред одлазак из Тужилаштва БиХ. Зато што су нашом одлуком /српских посланика у Парламентарној скупштини БиХ/ сви странци најурени из Тужилаштва и суда Бих овдје је јасно као дан да се ради о Швендименовом невиђеном безобразлуку и лицемјерству.
Наравно да ће се сви странци на овај начин осветити Србима, јер не треба заборавити да су сви они дошли овдје да раде за баснословна примања виша од 20 хиљада евра и све друге плаћене бенифиције.

Овим потезом Швендимен жели да каже да је српски народ злочиначки, а да је бошњачки жртва.
Свјестан да Срби нису подржавали останак страних судија и тужилаца, Швендимен је очигледно успио да напакости Србима и Републици Српској.

Овакав потез Швендимана одавно је јасан однос Тужилаштва БиХ и појединаца у Суду БиХ када је ријеч о процесуирању ратних злочина над српским народом, јер они раде по смишљеном пројекту чији је циљ да се српски народ и РС представе као агресори а други браниоцима БиХ.

Да Швендимен није био на озбиљној функцији вијест о обустављању истрага злочина против Срба схватио бих као новогодишњу шалу.
Немам доказа за тврдње да је Швендимен за овакве одлуке добио велики новац, али сигурно да је много новца добио на функцији коју је обављао, а не радећи ништа. Ради се о цинизму, хипокризији и понижавању српског народа.
У нападу муслиманских снага на колону ЈНA у Тузли маја 1992. године убијено је најмање 50 војника, а рањено 44. За ове злочине пред Вијећем за ратне злочине Окружног суда у Београду Илија Јуришић је осуђен на 12 година затвора и на крају као и сви оптужени су ослобођени од стране Суда Србије за ратне злочине.

Муслиманско-хрватски злочини у Брадини

Злочини у Брадини и Главатичеву, који су се на терет стављали Aлагићу, Ланџи и Шпаги, само су дио злочина над Србима у Коњицу.

Тог 25. маја 1992. године, када су готово сто одсто српско село Брадину напале удружене снаге Зелених беретки, Хрватског вијећа одбране и Хрватских оружаних снага убијено је 44 Срба, 36 из Брадине и осам из оближњег села Брђани.
Њих 26 је сахрањено у масовној гробници у порти православног храма у Брадини.
Преживјели Срби су послије напада на Брадину заробљени и одведени у злогласни логор Челебић, гдје су мучени и убијани.
Нема те куће која тога дана није била завијена у црно.

На земљи Богдана Куреша, убијеног на кућном прагу, изграђена је џамија. Преживјела Богданова дјеца одавно траже да се џамија измјести са њиховог срушеног огњишта и процес је у току. Недуго по изградњи на џамији је постављена спомен-плоча на којој пише да је "25. маја 1992. Брадина ослобођена од четника".