уторак, 9. јул 2013.

Сједница Представничког дома Парламнтарне скупштине БиХ.

  
БИХ | 08/07/2013 

Представнички дом

Извор: Агенције





  


Предсједавајући Клуба посланика СДС у Представничком дому парламента БиХ Младен Босић оцијенио је да су протестима одржаним почетком јуна у Сарајеву многи незадовољни, па и њихови организатори и финансијери који су очекивали да ће се догодити нови Египат, преносе агенције.

У расправи о информацијама о безбједности рада у институцијама БиХ поводом протеста од 5. до 7. јуна, Босић је истакао да посланике, министре, запослене у институцијама БиХ, госте из иностранства, те представнике медија нису као таоце држали људи који су протестовали испред зграда институција БиХ, већ безбједносне институције БиХ. Нагласио је да нема гаранције федералних институција за безбједност и да се у Сарајеву не осјећа безбједно. Он је предложио закључак којим би Савјет министара БиХ био задужен да размотри и одреди безбједносну зону која би омогућила несметан рад институција БиХ. 
-----------------------------------
Посланик СНСД Бошко Томић изразио је чуђење што ниједна од страних амбасада у БиХ није тим поводом упутила протестну ноту.
-------------------------------------
Салко Соколовић из СДА сматра да је Савјет министара одговоран, не само кад је ријеч о доношењу закона о ЈМБГ, него и за бројне одлуке у вези с извозом из БиХ у Хрватску.
--------------------------------
Предсједавајући СМ БиХ Вјекослав Беванда информисао је посланике да је 6. јуна од надлежних агенција тражио хитно омогућавање слободе кретања људи који су се тог дана налазили у зградама институција БиХ. Навео је да је стални контакт тог дана имао само с министром безбједности Фахрудином Радончићем и директором Дирекције за координацију полицијских тијела Химзом Селимовићем, док се остали нису одазвали ни на позиве нити на писани допис. За протесте је рекао да су паралисали рад институција БиХ, угрозили безбједност људи који су били у згради Парламентарне скупштине и Згради пријатељства, те причинили велику штету БиХ у више сегмената.
-----------------------------------------------
Посланик СДС-а Александра Пандуревић сматра да је, осим свих проблема које је изазвала "талачка криза", у питање озбиљно доведена и улога појединих медија у БиХ, јер су се неки федерални медији понашали полтронски, а другима је било онемогућено да професионално раде свој посао. Према њеним ријечима, ако је СДА одговорна партија, онда би требало да размотри одговорност својих кадрова у безбједносним структурама БиХ.
------------------------------------------
Мирсад Ђугум из СББ БиХ изразио је жаљење што су у јавности у БиХ одговорнима за "талачку кризу" проглашени "потпуно невини људи и институције, што је додатно покварило имиџ БиХ у демократском свијету".
--------------------------------------
Мато Фрањичевић из ХДЗ-а БиХ тврди да су протести у Сарајеву били у функцији постизања "нечијих политичких циљева".
-------------------------------------------
 Фрањичевићев страначки колега Нико Лозанчић сматра да је "било трагично гледати како се на улици припрема рушење највишег законодавног тијела, пред очима безбједносних агенција које управо бира парламент БиХ". 
----------------------------------------
Зијад Јагодић из СДА рекао је да сву одговорност треба да преузме министар Радончић.
------------------------------------------
 Са дискусијом Јагодића није се сагласио шеф посланичког клуба СДП-а БиХ Саша Магазиновић.
-------------------------------------------
Замјеник предсједавајућег овог дома Милорад Живковић предложио је више закључака, а први је да у утврђивању одговорности овај дом крене од себе.
Он предлаже да Представнички дом задужи СМ да до краја јула достави Парламентарној скупштини приједлоге закона о ЈМБГ, државној и војној имовини, рјешење за провођење одлуке Сејдић и Финци, те рјешења за измјене изборног закона у граду Мостар.
Предложио је и закључак да Секретеријат Представничког дома поднесе кривичне пријаве против тужиоца дежурног 6. јуна који тврди да пред зградама институција БиХ није било кршења закона, иако није спорно да је била ријеч о талачкој кризи и да су странци били заточени у згради парламента БиХ. Поручио је да вођење расправе о блокади институција има смисла само ако су посланици спремни да мијењају неке ствари и парламенту врате мјесто које му припада, а то је да даје задатке извршној власти.
---------------------------------------------
Посланик СНСД Душанка Мајкић поручила је да представници Српске никада ниједну одлуку у заједничким институцијама неће доносити под притиском, поготово ако такве иницијативе долазе са улице. "Протести у Сарајеву су завршени како су и започели, под политичком командом једне политичке странке. Сада сумирамо резултате. Није било политичког слуха. Маса никада није донијела квалитетне промјене, па неће ни сада", рекла је Мајкићева. Нагласила је да су занемариване чињенице да су током "талачке кризе" у Сарајеву истицани непримјерени симболи, попут оних којима је "неко" желио да заговара тзв. "бившу Републику БиХ", или да тражи промјену уставног уређења, уз злоупотребу дјеце. "То је био једнонационални скуп бошњачког народа, чији су представници посегнули за нелегитимним средствима. То доживљавам као неку бошњачку фантазију на улици, чији су Бошњаци заправо били статисти", рекла је Мајкићева. Према њеним ријечима, ни закон о ЈМБГ неће проћи под притиском, те да је улога странаца и невладиног сектора у "талачкој кризи" апсолутно неприхватљива, јер тај сектор нема демократски легитимитет. Критиковала је и агенције за провођење закона у БиХ, истичући да су током тих догађаја показале да су дио потпуно неефикасног и небезбједног система, што је било евиденто у догађајима пред парламентом БиХ, гдје се поновио сценарио напада на Амбасаду САД у Сарајеву.
-------------------------------------------------
Посланик СНСД-а Милица Марковић констатовала је да су посланици парламента БиХ данас добили пуку информацију о "талачкој кризи", али не и информацију о штети која је тог дана направљена за БиХ.
----------------------------------------
Славко Јовичић, посланик СНСД-а, рекао је да федерални медији током извјештавња са поменутог скупа нису били на очекиваном нивоу. Према његовим ријечима, многи и медији и грађани тог дана су се "огријешили" о интересе Републике Српске.

Долазак на јучерашњу сједницу парламента БиХ.
НАПОМЕНА: Слика је преузета из дневних новина "Ослобођење.

Јовичић је рекао да ни високи представник није тог дана оправдао своју улогу. Поновио је став својих колега да представници Републике Српске у институцијама БиХ никада неће донијети ниједну одлуку која није у интересу грађана Српске.