среда, 30. август 2017.

ОПОМИЊЕМ и НАПОМИЊЕМ! ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ! ... Годишњица злочиначког НАТО бомбардовања РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

ПИШЕ: Славко Јовичић Славуј


Годишњица злочиначког 


НАТО бомбардовања

РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ



Бомбардовани положаји Војске Републике Српске на подручју Српског Сарајева, Пале

30. августа1995. године почело је злочиначко НАТО бомбардовање Републике Српске које је трајало до 14. септембра и у коме је убијено више од стотину цивила.

На положаје Војске Републике Српске злочиначка НАТО авијација бацила је укупно 1.026 бомби, од чега 708 вођених. 

Укупна тежина баченог експлозива била је око 10.000 тона.


НАТО злочинци су у акцији под називом "Намјерна сила" користили радиоактивну муницију са осиромашеним уранијумом, уз објашњење да она треба Србе у БиХ да доведе за преговарачки сто.


За бомбардовање мјеста која су била под контролом Војске Републике Српске, НАТО злочинци су користили осиромашени уранијум, чије посљедице се свакодневно осјећају, а осјећа ће се и у наредних седам осам вијекова. Нажалост, Република Српска је водећа по броју малигних обољења у Европи.

Исту трагичну судбину доживјела је и Србија коју су НАТО злочинци, такође бомбардовали осиромашеним уранијумом, који оставља тешке посљедице по здравље људи и животну средину, па је тако смртност у Србији и у Републици Српској изазвана малигним обољењима четири пута већа у односу на европски просјек.

Бомбардовање Републике Српске  је окончано 14. септембра 1995. године када је постигнут договор да Војска Републике Српске повуче тешко оружје из такозване Зоне безбједности што је и учињено закључно са 17. септембром.

Повод за злочиначку агресију НАТО пакта била је експлозија на сарајевској пијаци Маркале, која се догодила 28. августа 1995. године, а за коју су оптужени Срби. У извјештају независне комисије из тог периода наведено је да не постоје јасни докази да су гранате дошле са српских положаја. 

Али то за америчке и НАТО злочинце није значило ништа, јер су се они отворено сврстали на страну Бошњака. То је још један од доказа да су право и правда само фикције и да они не важе за оне најјаче на свијету. За њих су важни само сила, моћ и пушка!

Злочиначка булумента страних силеџија, прије свих НАТО банда и Амери себе  су заштитили, јер они су сами одлучили да за било коју своју злочиначку активност не сносе никакву одговарност. За њих не постоје међународни судови. А како би и постојали, кад су их сами основали, кад их финансирају и кад на такве селективне судове једини имају одлучујући утицај. Све по оној - код нас познатој пословици: "Кадија те тужи - кадија ти суди"!

САВА ШУМАНОВИЋ - Да се не заборави!


На данашњи дан /30.8./ 
усташе су стријељале
једног од најзначајнијих 
српских сликара 20. вијека

 САВУ ШУМАНОВИЋА 



Јабуке и грожђе /1927. год/.

ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ!

У Сремскоj Митровици jе, у ноћи између 29. и 30. августа 1942. године, на простору уз старо православно гробље, мученички страдало од усташке руке 150 недужних мушкараца, жена и дjеце из Шида, међу коjима и Сава Шумановић, jедан од наjистакнутиjих српских сликара 20. виjека.
е
Хрватске усташке власти су на том подручjу током Другог свjетског рата систематски убиле на хиљаде недужних цивила, наjвише управо током августа и септембра 1942. године.
Сава Шумановић ухапшен jе 28. августа рано уjутро, замолио jе да се спреми, окупао се, узео ствари, пољубио маjку у руку и отишао заувиjек, не знаjући за шта га терете“.
Таоци су прво брутално претучени, а потом превезени у Сремску Митровицу, гдjе им jе покретни приjеки усташки суд изрекао смртне казне и током ноћи су стриjељани.
Уз упаљене бакље краj спремних рака, прошавши усташки шпалир, пуцано им jе у потиљак или су директно лиjегали у раку, након чега је у њих пуцано.
Потом су поливани кречом и затрпавани земљом. Један броj мученика jе угушен, jер су рањени и живи затрпавани, да би се послије тога испод земље чули потмули jауци.
Прослављени сликар jе те 1942, као и 1941. године сликао мањим интензитетом него иначе, забринут злослутним временима.
У моменту хапшења jе на штафелаjу остала управо завршена слика „Берачице“, данас изложена у Мемориjалноj галериjи у Шиду.

уторак, 29. август 2017.

Поглед из мог "многоугла" ... Цртица из свакодневице ... С љубављу и све за љубав - Љета господњег - дан након Велике Госпојине


Пише: СлАвКо ЈОВИЧИЋ СЛАВУЈ 


Много сам срео људи, многе од њих сам и упознао. Много прича смо испричали и ријетко која је почињала или се завршавала а да у њој није поменута љубав, неријетко и мржња. Велика је разлика између та два појма или боље речено – између та два стања, стања духа, толеранције и поштовања.

Ма колико сами себе оптерећивали ситним, па и оним крупним људским бригама, пословима и проблемима, увијек се негдје у подсвијести или свијести, негдје у дубини крије нека стара рана са тешким ожиљцима тегобног живота, али увијек или у вечини појаве се свјетлосне сјенке љубави која побјеђује сваку усамљеност и самоизолованост, па на крају крајева и тугу и тешке ране из прошлости.

Није живот само музика, поезија, умјетност и свака друга божија благодет. Живот је и борба против усамљености и сваке врсте бола, страдања и патњи.

Шта више, чак много пута, та бол и страдања нас чине узвишеним и ојачаним у способностима да осјећамо и да патимо. Чудноватно је, али и таква стања су природна само човјеку, па се и ту могу наћи и неке љепоте. Јер, за све се побринула природа, па тако и сунчан и лијеп дан мора се догодити након облака, кише и суморних тренутака. Сва та природна дешавања само се пресликавају у стварни живот живих бића и створења, од Господа Бога створених као баланс страдања и недокучиве љепоте проткане љубављу коју једино пружа живот.

Дакле, од настанка свијета све је у равнотежи љепоте проживљених дана, коју лијепим чине управо они лоши и суморни дани људске свакодневице.

Само живот омеђен сваком врстом љубави има смисла и он се одвија као садржај у посуди која је омеђена зидовима како би дала смисао оној празнини унутра. Сличне ствари и једино упоредиве су и са људским срцем које зна да воли. Јер и сама љепота је значајна само ако се може упоредити са оним лошим стварима и нељепотом.

Љубав би требала бити круна живота сваког човјека, требала би бити звијезда водиља око које се врти читав свијет нашег битисања. Љубав би требала бити једини садржај свега онога што чинимо или не чинимо док живимо и постојимо на овоземаљком свијету.

С љубављу и све за љубав

Зато,  живимо за љубав и са љубављу према ближњем свом, 
али и према другим људима, јер сваки егоизам није ништа друго 
већ потпуна искључивост и деградација смисла људског постојања.

понедељак, 28. август 2017.

Госпојинске свечаности и прослава Дана и крсне славе Општине Пале


Општина Пале 28. августа прославила је 
Дан општине и крсну славу 
– Успење Пресвете Богородице.

Тим поводом традиционално су организоване Госпојинске свечаности.

Програм је почео још 18. августа занимљивом понудом у Градској пијаци Пале. Ноћни маркет је по угледу на велике градове проширио понуду, осигуравши добро дружење, добру забаву и куповину.

Ове године се први пут одржао Први Пале полумаратон 2017. Била је  то добра прилика за многе да узму учешће, али и да се кроз спорт промовише туризам. Учешће су узели представници из БиХ, Србије, Црне Горе, Словеније, Македоније, Њемачке, Шпаније и још неких земаља.

Поред бројних културних и спортских манифестација свакако се издвајају чланови КУД-а Младост са својим програмом. Они су 25. августа угостили неколико културних друштава из иностранства и приредили занимљив наступ на централном градском шеталишту.

YU Група на концерту у Палама

Музички спектакл су приредили “ЈУ група” 26. августа великим концертом на Студентском тргу, док је 27. августа за оне са мало другачијим музичким укусом концерт одржао “ОК бенд”. На обје "свирке" присуствовало је по неколико хиљада посјетилаца.

Студентско позориште Пале одржало је двије интересантне представе и то у сриједу 23. августа када је одиграна представа “186 степеник”, а 29. августа “Само за твоје уши”.

28. августа на дан Успења Пресвете Богородице у цркви је одржана литургија, а након тога литија је прошла главним улицама Пала.

У оквиру овогодишњих “Госпојинских свечаности”, којима општина Пале обиљежава крсну славу и Дан општине – Успење Пресвете Богородице, у Палама је одржан дефиле и концерт пет културно-умјетничких друштава из Републике Српске, Србије и Пољске.

Домаћини из КУД-а “Младост” Пале традиционално сваке године у оквиру славских свечаности организују концерте, а по обичају и ове године свечаности су увеличали гости.

Наступили су Културно-умјетничко друштво “Фоча”, КУД “Дуле Милосављевић-Зеле” из Чачка, Зеспол клекоциаки фолклористицзни из Подлаские – Пољска те домаћини КУД “Романијска врела” из Мокрог и КУД “Младост” Пале.



СРПЧАД из обданишта у српским народним ношњама 
у непрегледној Литији на улицама Пала

Након Литургије у Храму Успенија Пресвете Богородице, 
неколико хиљада вјерника је кренуло у Литији 
главним улицама Пала

Најмлађи српски спортисти /СРПЧАД/ 
у свечаној Литији на улицама Пала


Служењем Свете литургије у Храму Успења Пресвете Богородице данас, 28.8.2017.  је на Палама настављена прослава Дана и крсне славе општине – Велике Госпојине.

Послије Свете литургије, улицама Пала прошла је свечана литија, у којој је било неколико хиљада грађана, затим амбасадор Србије у БиХ Станимир Вукићевић, представници власти и Оружаних снага БиХ.

Након тога, на централни споменик борцима погинулим у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату положени су вијенци.

Вијенце су положили представници министарства за борачка питања Републике Српске, представници општинске власти, Града Источно Сарајево и Оружаних снага БиХ.
 
Осам плоча постављено је крај централног споменика погинулим борцима, а на њима су уписана имена погинулих припадника Војске и МУП-а Републике Српске који су живјели на Палама, који су рођени на Палама али су живјели у другим срединама, те оних чије су се породице након потписивања Дејтонског споразума доселиле на Пале.

СРБИМА ОПШТИНЕ ПАЛЕ - СРЕЋНА КРСНА СЛАВА!

ДАНАС СРБИ
ОПШТИНЕ ПАЛЕ, 
СЛАВЕ КРСНУ СЛАВУ
УСПЕНИЈЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ 
- ВЕЛИКУ ГОСПОЈИНУ!
На многаја љета славили!
-----------------------

СРПСКА

ЗАУВИЈЕК

АМИН

НЕКА ЈЕ СРЕЋАН И БОГОМ БЛАГОСЛОВЕН РОЂЕНДАН ЊЕГОВОЈ СВЕТОСТИ - НАШЕМ ПАТРИЈАРХУ ИРИНЕЈУ!


Моја маленкост у разговору 
са Његовом светошћу 
српским патријархом 
 Иринејем


Данас, 28.8 је Успеније Пресвете Богородице - Велика Госпојина

Српска православна црква и верници славе празник Успења Пресвете Богородице, познат као Велика Госпојина, који је један од највећих хришћанских празника посвећен Богородици. Један од највећих хришћанских празника, Успење Пресвете Богородице, познат и као Велика Госпојина, данас славе Српска православна црква и верници.Тај празник, када се завршава и пост који траје 14 дана, успомена је на смрт Богородице и, према јеванђељском предању, дан када се она вазнела на небо "и предала свој дух у руке Спаситеља".
Према канону СПЦ, Успење Пресвете Богородице спада у ред Богородичних празника и прославља се сваке године 28. августа. Предање каже да је Богородица живела 60 година, према неким изворима 72, да је надживела свога сина и као сведок многих славних догађања, наставила његову мисију.

Према православном канону, Успење Богородице слика се на западним зидовима православних манастира. У српском манастиру Жича, задужбини Немањића с почетка 13. века, осликана је једна од најлепших представа Успења, са Христом који у наручју држи новорођену душу Богомајке, загледан у њено тело на одру. 
У тренутку смрти Богородице, како је записано, "апостоли почеше певати у славу Божју..., а сва се соба засја од чудне светлости и пресвета Дева предаде дух свој у руке Спаситељеве не осетивши смртнога бола". "Мртво тело њено пренеше апостоли на рукама у Јерусалим у Гетсиманију..., апостол Јован носио је маслинову грану, а светао облак окруживаше њен одар и поворку".

Празновање Успења Богородице установљено је 528. године по жељи цара Маврикија који је 15. августа (према Јулијанском календару) победио Персијанце. Од тог датума сви хришћани славе тај празник.

Сцена Успења Богородице обавезан је мотив у православном фреско-сликарству, јер је за живот и смрт Богомајке везан смисао хришћанске вере и молитве. Време између Велике и Мале Госпојине, која се обележава 21. септембра, назива се међудневница, а верује се да је тај период најбољи за брање свих плодова и лековитих трава, па се одлази на изворе који, према народном веровању, имају лековито дејство.
 

недеља, 27. август 2017.

Бронзана медаља за Милицу Старовић на Свјетском првенству у Чешкој!


Репрезентативка Србије у кајаку 
Милица Старовић
освојила је бронзану медаљу на Свjетском првенству 
у чешким Рачицама у дисциплини К-1 на 200 метара.

ПЕТАР КОЧИЋ ... ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ!


27. август ...

На данашњи дан 
умро је српски пјесник,
књижевник и политичар

ПЕТАР КОЧИЋ



Ко искрено и страсно љуби 
Истину, Слободу и Отаџбину, 
слободан је и неустрашив као Бог,
а презрен и гладан као пас.


-------------------------------------------

субота, 26. август 2017.

Српска посада у саставу Марко Томићевић-Миленко Зорић освојила је златну медаљу на Свјетском првенству у Рачицама у Чешкој!

Србима двије медаље
на Свјетском првенству!
Златна медаља
Томићевића и Зорића,
бронза за Грујића и Новаковића!

------------------------
Марко Томићевић-Миленко Зорић 
освојили су златну медаљу на Свјетском првенству у Рачицама у Чешкој!

----------------------------------------
Небојша Грујић и Марко Новаковић
освојили су бронзану медаљу 
на Свjетском првенству у Рачицама!

Они су у А финалу дисциплине кајак двосјед 
на 200 метара кроз линију циља прошли трећи.

 

петак, 25. август 2017.

СТЕВАН СРЕМАЦ - ДА СЕ НЕ ЗАБОРАВИ!


За сјећање и  памћење ...
На данашњи дан 25. 8. умро је 
 српски књижевник 

СТЕВАН СРЕМАЦ


Дјела увијек надживе ауторе 
и остају вјечно да трају ...





Ово је само мали дио онога што је написао славни 
СТЕВАН СРЕМАЦ, 
а данас су постале трајне пословице и изреке.