субота, 20. септембар 2003.

Nije postavljena spomen-ploca nastradalim sarajevskim Srbima

20. septembar 2003. godine


Clanovi Saveza logorasa RS okupili se pred bivsom kasarnom "Viktor Bubanj"
Nije postavljena spomen-ploca nastradalim Srbima
SARAJEVO - Savez logorasa Republike Srpske nije u petak postavio
spomen-plocu u bivsoj kasarni "Viktor Bubanj" u Sarajevu gdje je, prema njihovim tvrdnjama, tokom rata nastradalo oko 500 Srba.
Oko 300 gradana doslo je u sedam autobusa iz svih dijelova RS i okupilo se ispred sadasnjeg Suda BiH, gdje je nekada bila kasarna "Viktor Bubanj".
Predsjednik i potpredsjednik Saveza logorasa RS Branislav Dukic i Slavko Jovicic su na kapiji Suda BiH simbolicno otkrili spomen-plocu, ali ona nije postavljena, jer sarajevska Opstina Novi Grad nije dala potrebne urbanisticke dozvole. 
Jovicic je kazao da sve zrtve proteklog rata u BiH moraju imati isti tretman i da se mora preuzeti odgovornost za ratne zlocine na sve tri strane.
"Nije postojala politicka volja da se danas postavi ova spomen-ploca, jer bi se tako priznali zlocini u Sarajevu. Mi, ipak, ne gradimo visespratnicu kao firma 'Bosmal' da nam treba tolika dokumentacija, vec smo zeljeli da postavimo spomen-plocu u znak sjecanja na Srbe koji su ovdje nastradali", rekao je Jovicic. 
On je dodao da predstavnici Saveza logorasa RS u subotu idu u Potocare na otvaranje memorijalnog centra za nastradale Srebrenicane, jer su, po njihovom misljenju, sve zrtve iste i zasluzuju pocast.
Medu 300 okupljenih gradana bilo je i zatvorenika koji su po nekoliko
mjeseci proveli u bivsoj kasarni "Viktor Bubanj", poput Rade Skoce, Acima Glavanovica i Dobrile Ljuboje. 
"Zarobljen sam 2. oktobra 1992. godine, a u kasarnu 'Viktor Bubanj' prebacen sam 18. oktobra i tu sam bio do 17. aprila 1993. godine. Tukli su me, slomili mi rebra, na lijevo oko od udaraca nikada nisam ni progledao. Culi smo kako tokom noci tuku zarobljenike i kada se oni sutra ne pojave zivi, kazu puklo im srce od straha, jer padaju granate s Trebevica", prica Skoco.
Slicna iskustva imao je i bivsi zarobljenik Acim Glavanovic, koji je
pocetkom rata zarobljen i cetiri mjeseca boravio u Centralnom zatvoru, a potom je prebacen u "Viktor Bubanj". 
"Pusten sam u oktobru 1993. godine, jer sam srecom imao dovoljno novca da nadem ljude koji su me poslije razmijenili", kaze Glavanovic.
Ispred kapije sadasnjeg Suda BiH vidno potresena stajala je i Dobrila
Ljuboja, koja je kroz suze rekla da je svaki zarobljenik isti.
"Provela sam 29 dana ovdje zarobljena. Neki bi rekli samo, ali veliki je to period kada vlada nasilje i strah", kaze ona. 
Savezu logorasa u petak su se pridruzili i srpski clan Predsjednistva BiH Borislav Paravac, predsjednik Narodne skupstine RS Dragan Kalinic, predsjednik Socijalisticke partije RS Petar Dokic, te predstavnici Ministarstva rada i boracko-invalidske zastite RS. Paravac i Kalinic su istakli da je ovo bila dobra prilika da se otvori proces pomirenja u BiH.
"Mislim da nema razloga da se ne postavi spomen-ploca ispred bivse kasarne 'Viktor Bubanj', jer niko nije pravio smetnje da se to isto uradi u Keratermu. Nasi logorasi traze samo da se istina o njima rasvijetli", rekao je Paravac. 
On je kazao da u subotu nece biti u Potocarima, jer im se niko od federalnih predstavnika vlasti nije u petak pridruzio u Sarajevu.
Nakon neuspjelog postavljanja spomen-ploce okupljeni logorasi otisli su ucrkvu na Veljinama gdje su zapalili svijece nastradalim u Sarajevu.

------------------ 

N. KRSMAN
Novinar


Spomen-ploca prekrivena zastavom BiH
 
Celnici Saveza logorasa RS su mermernu spomen-plocu prekrili zastavom BiH i ispred bivse kasarne "Viktor Bubanj" su je simbolicno otkrili. Nа spomen-ploci je zapisano da je u ovoj kasarni od 1992. do 1995. godine bio logor kroz koji je proslo nekoliko hiljada Srba, a oko 500 ih je ubijeno.
Policajci MUP-a KS sprijecili incidente 
Policajci Federalnog i MUP-a Kantona Sarajevo obezbjedivali su autobuse sa logorasima od trenutka ulaska u Sarajevski kanton. Osim dobacivanja sa okolnih zgrada i ulice, nije bilo niti jednog incidenta ispred bivse kasarane JNA. 
Dok je Slavko Jovicic zahvaljivao policajcima na entitetskoj liniji u naselju Dobrinja, jedan gradanin je krenuo prema njemu, ali su ga policajci na vrijeme sprijecili u tome. I predstavnici MUP-a KS su izrazili zahvalnost Savezu logorasa sto nije napravljen niti najmanji incident tokom njihovog boravka u Sarajevu.